Czytaj

Tutaj znajdziesz materiały edukacyjne, artykuły, opinie, komentarze, felietony i nie tylko.

Feminizm

Dziękujemy Ci, Karolino!

Czas czytania: 4 min.

Świat nie zmienia się za sprawą tekstów pisanych przez przemocowych egocentryków. Świat zmienia się, gdy ich ofiary odzyskują głos.

Kultura

Do kogo nie zadzwonił Marcin Kącki?

Czas czytania: 3 min.

Marcin, podobnie jak jego koledzy, boi się #metoo. Dlatego postanawia opublikować w Gazecie Wyborczej przedługi artykuł o sobie…

Kultura

Antyprzeprosiny: przepraszam, ale byłem pijany

Czas czytania: 6 min.

Gdy polski internet drze łacha z Gargamela, wiele Smerfetek wciąż czeka na przeprosiny. Czy mają szansę poczuć się widziane i bezpiecznie w swojej wiosce? Tak, jeśli tylko dostaną zadośćuczynienie zamiast wymówek.

Kultura

„Alkoholizm? Sama się prosiłaś!” #HerDrunkStory

Czas czytania: 7 min.

Kobiety mają większe poczucie winy i wstydu z powodu nadużywania alkoholu. Mężczyzna, który za dużo wypije, to po prostu mężczyzna, który za dużo wypił. Pijana kobieta budzi niesmak.

Kultura

Awantura o bąka

Czas czytania: 11 min.

Aborcja, menstruacja, pocenie się, pierdzenie, bekanie… Co je łączy? Stygmatyzujący i niesłuszny wstręt, z jakim powszechnie się spotykają. Wszystkie te zjawiska przynależą do kategorii tabu – prawa, które jest przestrzegane, choć nie ma formalnych regulacji. Tabu to rzeczy, których się nie robi, o których się nie mówi i o których się nie myśli. Ale czy to ma sens w przypadku gazów jelitowych?

Kultura

Frajer z Tindera

Czas czytania: 6 min.

Reportaż „Oszust z Tindera”, okazał się globalnym hitem Netflixa. Reakcje na film pokazują zarówno ponadnarodową siłę siostrzeństwa, jak i dziaderską mentalność wbudowaną w patriarchalną kulturę.

Skip to content