5 powodów, dla których warto przełamywać masturbacyjne tabu

W świecie, który unika otwartych dyskusji na temat seksualności, jest wiele obszarów otoczonych tabu. Jednym z nich są zabawki erotyczne. Święte oburzenie uderza szczególnie mocno w osoby z cipkami, które przyznają, że używają gadżetów „dla doroslych”. Tymczasem zabawki erotyczne i masturbacja mogą wnieść wiele dobrego w nasze życie. W tym artykule omawiamy, dlaczego tak ważne jest kwestionowanie norm społecznych oraz zachęcanie do otwartych rozmów podczas świętowania radości z seksualnego wyzwolenia.

1. Promowanie seksualnego wellbeingu

Seksualność jest integralną częścią natury człowieka (rzecz jasna, nie każdego – są także osoby aseksualne), a akceptacja naszych pragnień ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia; w tym dobrostanu seksualnego. Przełamując tabu wokół masturbacji, tworzymy bezpieczną przestrzeń dla otwartych i zdrowych dyskusji na temat seksualności. W takim kontekście jednostki mogą swobodnie odkrywać swoje preferencje i zaspokajać ciekawość. W środowisku, gdzie zabawy i zabawki erotyczne są postrzegane jako coś naturalnego, torujemy drogę do szczerych rozmów na temat przyjemności, zgody, zdrowia seksualnego i samoakceptacji. Dyskusje te mogą prowadzić do podnoszenia świadomości i zdobycia nowej wiedzy, a ostatecznie – do bardziej satysfakcjonujących doświadczeń seksualnych.

 

2. Wzmocnienie podmiotowości

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z korzystania z zabawek erotycznych i masturbacji jest upodmiotowienie. W trakcie aktu samomiłości, osoba uzyskuje pełną kontrolę nad własną seksualnością i przyjemnością. Eksploruje swoje ciało w wybranym tempie i w wybrany sposób, co sprawia, że może swobodnie odkrywać co przynosi jej zadowolenie. Wyzwalając się z tabu, odkrywamy przestrzeń, w której możliwe jest podejmowanie decyzji zgodnych z naszymi pragnieniami i odczuwanie radości w kontakcie ze swoim ciałem – jego anatomią i autonomią. To zwiększa naszą pewność siebie, bo czujemy lepsze <osadzenie> w swojej cielesności. Taki stan wpływa pozytywnie również na inne aspekty naszego życia: związki partnerskie, relacje towarzyskie czy sytuacje zawodowe.

3. Różnorodność i inkluzywność

Przełamanie tabu wokół zabawek erotycznych pozytywnie wpływa na uznanie różnorodności i praktykowanie inkluzywności. Dostępność szerokiej gamy produktów sprawia, że osoby wszystkich płci, orientacji, tożsamości, preferencji i stopnia posiadanej sprawności, mogą znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązania. Uświadomienie sobie tego, jak zróżnicowane są ludzkie potrzeby, kształtuje naszą mentalność: sprzyja większej otwartości i akceptacji. To krok, który zbliża nas do  tworzenia społeczeństwa, w którym konsensualna przyjemność każdej osoby jest ceniona i szanowana. Jest to szczególnie ważne dla grup zagrożonych wykluczeniem, np. osób z niepełnosprawnościami, których seksualność jest często wymazywana w publicznym dyskursie.

4. Bezpieczna eksploatacja i eksploracja

Wiedza na temat bezpiecznego i etycznego użytkowania zabawek erotycznych jest niezbędna, jeśli chcemy świadomie z nich korzystać. Dlatego przełamywanie tabu to także rozmowy na temat odpowiedzialnej eksploatacji, właściwej higieny, sposobu pozyskiwania i jakości produktów: powinny być solidnie przetestowane i bezpieczne dla naszej skóry, nietoksyczne dla środowiska i wytwarzane z poszanowaniem praw pracowniczych. Otwarty dialog na temat zdrowia seksualnego umożliwia dokonywanie odpowiedzialnych wyborów i prowadzi do bardziej satysfakcjonujących doświadczeń. Dotyczy to nie tylko zabawek erotycznych, ale całokształtu naszych zachowań seksualnych – niezależnie czy realizujemy je solo, czy z osobą lub osobami partnerskimi. Dzięki dyskusji możemy wyrównywać swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa – a to właśnie ono jest podstawą dla wolnego od napięcia, ryzyka i krzywdy odkrywania naszych potrzeb.

5. Walka ze stygmą i poczuciem wstydu

Tabu wokół masturbacji często wynika z przestarzałych przekazów kulturowych i religijnych, które nakazują postrzegać seks jako coś grzesznego lub wstydliwego. Uderza to przede wszystkim w osoby z macicami, a więc te, którym narzuca się stereotypowe role społeczne – matek, opiekunek i świętych strażniczek domowego ogniska. Tymczasem podejście negujące istnienie potrzeb seksualnych jest toksyczne – może budować poczucie winy, które szkodliwie wpływa na satysfakcję seksualną, zdrowie psychiczne i kwestie świadomej zgody. Podważając błędne przekonania, tworzymy miejsce na zdrowe podejście do seksualności. Bez poczucia winy, bez wstydu i z uznaniem swoich ludzkich potrzeb, uwalniamy się od kategorii ‘grzechu’. Z rosnącą świadomością, że ten konstrukt powstał właśnie po to, aby wywoływać w nas negatywne emocje. 

Nadszedł czas, aby wyzwolić się z duszącego uścisku tabu i przyjąć radość, przyjemność i siłę, jaką masturbacja i zabawki erotyczne mogą wnieść do naszej codzienności. Rzucając wyzwanie normom społecznym, wspierając otwarte dyskusje i celebrując różnorodność, tworzymy świat, w którym jednostki mogą odkrywać swoje pragnienia, komunikować się otwarcie i doświadczać pełnego spektrum przyjemności seksualnej. Wyzwólmy się z cienia, przełammy tabu i budujmy świat, w którym zabawki erotyczne będą postrzegane jako narzędzia wzmocnienia i celebrowania cielesności!

 

Zdjęcie Anny Berdowskiej

Anna Berdowska

anna.b@dziewuchydziewuchom.pl
Aktywistka, społecznica i mama 2 psórek. W Dziewuchach współtworzy platformy społecznościowe, zajmuje się fundraisingiem i tym wszystkim, czego akurat potrzeba 🙂

Artykuł sponsorowany przez EasyToys – sklep z gadżetami erotycznymi. Wchodząc przez nasz specjalny link i wpisując kod DZIEWUCHY20 otrzymasz 20% zniżki przy zamówieniu za min. 170 zł.
Przejdź do sklepu: TUTAJ

Czy ten artykuł był przydatny?
Tak 👍Nie 👎

Sprawdź podobne artykuły

Aborcja

Krecia robota doktora Szpota

Czas czytania: 8 min.

Polscy naukowcy, korzystając z publicznych środków, opracowali metodę wykrywania czy osoba przeszła aborcję farmakologiczną. Na szczęście na ten moment to niczego nie zmienia. Może poza tym, że zmarnowano kilkadziesiąt tysięcy złotych z budżetu Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Ale krecia robota akademickich stygmiarzy nam nie zagraża.

Kultura

„Alkoholizm? Sama się prosiłaś!” #HerDrunkStory

Czas czytania: 7 min.

Kobiety mają większe poczucie winy i wstydu z powodu nadużywania alkoholu. Mężczyzna, który za dużo wypije, to po prostu mężczyzna, który za dużo wypił. Pijana kobieta budzi niesmak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na nasz nowy newsletter, aby dostawać wiadomości bezpośrednio na swoją skrzynkę elektroniczną. Zostańmy w kontakcie!

Skip to content