5 powodów, dla których warto przełamywać masturbacyjne tabu

W świecie, który unika otwartych dyskusji na temat seksualności, jest wiele obszarów otoczonych tabu. Jednym z nich są zabawki erotyczne. Święte oburzenie uderza szczególnie mocno w osoby z cipkami, które przyznają, że używają gadżetów „dla doroslych”. Tymczasem zabawki erotyczne i masturbacja mogą wnieść wiele dobrego w nasze życie. W tym artykule omawiamy, dlaczego tak ważne jest kwestionowanie norm społecznych oraz zachęcanie do otwartych rozmów podczas świętowania radości z seksualnego wyzwolenia.

1. Promowanie seksualnego wellbeingu

Seksualność jest integralną częścią natury człowieka (rzecz jasna, nie każdego – są także osoby aseksualne), a akceptacja naszych pragnień ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia; w tym dobrostanu seksualnego. Przełamując tabu wokół masturbacji, tworzymy bezpieczną przestrzeń dla otwartych i zdrowych dyskusji na temat seksualności. W takim kontekście jednostki mogą swobodnie odkrywać swoje preferencje i zaspokajać ciekawość. W środowisku, gdzie zabawy i zabawki erotyczne są postrzegane jako coś naturalnego, torujemy drogę do szczerych rozmów na temat przyjemności, zgody, zdrowia seksualnego i samoakceptacji. Dyskusje te mogą prowadzić do podnoszenia świadomości i zdobycia nowej wiedzy, a ostatecznie – do bardziej satysfakcjonujących doświadczeń seksualnych.

 

2. Wzmocnienie podmiotowości

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z korzystania z zabawek erotycznych i masturbacji jest upodmiotowienie. W trakcie aktu samomiłości, osoba uzyskuje pełną kontrolę nad własną seksualnością i przyjemnością. Eksploruje swoje ciało w wybranym tempie i w wybrany sposób, co sprawia, że może swobodnie odkrywać co przynosi jej zadowolenie. Wyzwalając się z tabu, odkrywamy przestrzeń, w której możliwe jest podejmowanie decyzji zgodnych z naszymi pragnieniami i odczuwanie radości w kontakcie ze swoim ciałem – jego anatomią i autonomią. To zwiększa naszą pewność siebie, bo czujemy lepsze <osadzenie> w swojej cielesności. Taki stan wpływa pozytywnie również na inne aspekty naszego życia: związki partnerskie, relacje towarzyskie czy sytuacje zawodowe.

3. Różnorodność i inkluzywność

Przełamanie tabu wokół zabawek erotycznych pozytywnie wpływa na uznanie różnorodności i praktykowanie inkluzywności. Dostępność szerokiej gamy produktów sprawia, że osoby wszystkich płci, orientacji, tożsamości, preferencji i stopnia posiadanej sprawności, mogą znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązania. Uświadomienie sobie tego, jak zróżnicowane są ludzkie potrzeby, kształtuje naszą mentalność: sprzyja większej otwartości i akceptacji. To krok, który zbliża nas do  tworzenia społeczeństwa, w którym konsensualna przyjemność każdej osoby jest ceniona i szanowana. Jest to szczególnie ważne dla grup zagrożonych wykluczeniem, np. osób z niepełnosprawnościami, których seksualność jest często wymazywana w publicznym dyskursie.

4. Bezpieczna eksploatacja i eksploracja

Wiedza na temat bezpiecznego i etycznego użytkowania zabawek erotycznych jest niezbędna, jeśli chcemy świadomie z nich korzystać. Dlatego przełamywanie tabu to także rozmowy na temat odpowiedzialnej eksploatacji, właściwej higieny, sposobu pozyskiwania i jakości produktów: powinny być solidnie przetestowane i bezpieczne dla naszej skóry, nietoksyczne dla środowiska i wytwarzane z poszanowaniem praw pracowniczych. Otwarty dialog na temat zdrowia seksualnego umożliwia dokonywanie odpowiedzialnych wyborów i prowadzi do bardziej satysfakcjonujących doświadczeń. Dotyczy to nie tylko zabawek erotycznych, ale całokształtu naszych zachowań seksualnych – niezależnie czy realizujemy je solo, czy z osobą lub osobami partnerskimi. Dzięki dyskusji możemy wyrównywać swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa – a to właśnie ono jest podstawą dla wolnego od napięcia, ryzyka i krzywdy odkrywania naszych potrzeb.

5. Walka ze stygmą i poczuciem wstydu

Tabu wokół masturbacji często wynika z przestarzałych przekazów kulturowych i religijnych, które nakazują postrzegać seks jako coś grzesznego lub wstydliwego. Uderza to przede wszystkim w osoby z macicami, a więc te, którym narzuca się stereotypowe role społeczne – matek, opiekunek i świętych strażniczek domowego ogniska. Tymczasem podejście negujące istnienie potrzeb seksualnych jest toksyczne – może budować poczucie winy, które szkodliwie wpływa na satysfakcję seksualną, zdrowie psychiczne i kwestie świadomej zgody. Podważając błędne przekonania, tworzymy miejsce na zdrowe podejście do seksualności. Bez poczucia winy, bez wstydu i z uznaniem swoich ludzkich potrzeb, uwalniamy się od kategorii ‘grzechu’. Z rosnącą świadomością, że ten konstrukt powstał właśnie po to, aby wywoływać w nas negatywne emocje. 

Nadszedł czas, aby wyzwolić się z duszącego uścisku tabu i przyjąć radość, przyjemność i siłę, jaką masturbacja i zabawki erotyczne mogą wnieść do naszej codzienności. Rzucając wyzwanie normom społecznym, wspierając otwarte dyskusje i celebrując różnorodność, tworzymy świat, w którym jednostki mogą odkrywać swoje pragnienia, komunikować się otwarcie i doświadczać pełnego spektrum przyjemności seksualnej. Wyzwólmy się z cienia, przełammy tabu i budujmy świat, w którym zabawki erotyczne będą postrzegane jako narzędzia wzmocnienia i celebrowania cielesności!

 

Zdjęcie Anny Berdowskiej

Anna Berdowska

anna.b@dziewuchydziewuchom.pl
Aktywistka, społecznica i mama 2 psórek. W Dziewuchach współtworzy platformy społecznościowe, zajmuje się fundraisingiem i tym wszystkim, czego akurat potrzeba 🙂

Artykuł sponsorowany przez EasyToys – sklep z gadżetami erotycznymi. Wchodząc przez nasz specjalny link i wpisując kod DZIEWUCHY20 otrzymasz 20% zniżki przy zamówieniu za min. 170 zł.
Przejdź do sklepu: TUTAJ

Czy ten artykuł był przydatny?
Tak 👍Nie 👎

Sprawdź podobne artykuły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na nasz nowy newsletter, aby dostawać wiadomości bezpośrednio na swoją skrzynkę elektroniczną. Zostańmy w kontakcie!

Skip to content